Oprawy miękkie stanowią często wybierany typ oprawy wydawnictw o rozmaitych przeznaczeniach. Istnieje wiele rodzajów opraw książkowych i każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy. Książkowe oprawy to specjalizacja zawodowa nazywana introligatorstwem związana nierozerwalnie z poligrafią. Zapoznaj się z naszym porównaniem opraw książkowych i wybierz dla siebie najlepszą opcję.
Oprawa książkowa – co to dokładnie jest?
Oprawa książkowa jest często utożsamiana z okładką, ale to tylko połowa prawdy. Oprawa książkowa bowiem składa się z dwóch elementów:
– okładki, która stanowi okładzinę z przodu i z tyłu
– wkładu, który jest wewnętrzną częścią złożoną ze składek
Okładka wraz z wkładem są profesjonalną książkową oprawą. Mówiąc o miękkiej oprawie książkowej trzeba też orientować się w pozostałych pojęciach precyzujących poszczególne części, takie jak:
okładziny książki – przednia i tylna okładzina, w której zamyka się całość. To co laik nazywa okładką.
grzbiet książki – połączenie okładzin
oklejki – mogą być wykonane z różnych materiałów, a ich zadaniem jest powleczenie zewnętrznej części oprawy dla określonego wyglądu.
Oprawa miękka – najczęściej wybierana
Oprawy miękkie to jedna z możliwości jakie możesz wykorzystać. Jest najczęściej wybieranym sposobem oprawy ze względu na wiele zalet. Podział opraw miękkich zależy od przyjętego kryterium. Postaramy się w czytelny sposób omówić wszystkie dostępne warianty.
Technika łączenia opraw miękkich
Oprawa może zostać wykonana różnymi technikami łączenia. Oto trzy możliwości:
– oprawa zeszytowa – grzbiet w takiej oprawie stanowi krawędź, a łączenie wykonane jest przy pomocy zszywek;
– oprawa klejona – grzbiet książki i składki są połączone specjalnym klejem. Oprawę klejoną wykonuje się w układzie jedno na drugim;
– oprawa specjalna – łączy wkład i okładziny przy pomocy kleju lub zszycia i wyklejki.
Oprawa spiralna – do zadań specjalnych
Oprawa spiralna może być wykorzystana w miękkiej oprawie i ma szczególe walory praktyczne. Spirala metalowa lub plastikowa łączy całość, umożliwiając stabilne rozłożenie na stole. Pozwala na stworzenie niezwykle pomocnych w codziennej pracy – notesów spiralowanych.
Spiralna oprawa pozwala obracać stronami dowolnie, by na widoku pozostała interesująca nas kartka. To idealna opcja dla publikacji o charakterze turystycznym. Przewodniki, mapy itp.
Zalety oprawy miękkiej
Oprawa miękka to najczęściej wybierany rodzaj opraw dla różnego typu publikacji. Może być wykonana z udoskonalonego kartonu, wzbogaconego o powłoki uszlachetniające. To zapewnia miękkiej oprawie lekkość, giętkość i jednocześnie trwałość. Oprawa miękka jest mniej kosztowna niż oprawa twarda. Nowoczesna technologia pozwala na uzyskanie takich cech okładki, by była estetyczna i dobrze zabezpieczała zawartość.
Oprawa ze skrzydełkami to wariant możliwy tylko w wersji właśnie miękkiej. Niby drobiazg, ale jak się okazuje – szalenie istotny. Skrzydełka w miękkiej oprawie to dodatkowa przestrzeń do wykorzystania.
Do czego można użyć powierzchni skrzydełek? To idealne miejsce, by zamieścić tam najważniejsze informacje o książce: zachęcające do zakupu, uzasadniające wybór. Informacja o autorze i zawartości danej publikacji. Skrzydełka w tylnej części oprawy to najlepsze miejsce to pozostawienia dla klienta/nabywcy komunikatu „co jeszcze możemy zaoferować”. Jeśli ta książka Ci się podobała – zobacz co innego napisał ten autor. Lubisz ten gatunek literacki – zobacz co mamy do zaproponowania.
Oprawa miękka – do jakich publikacji najlepiej się sprawdza?
Oprawa miękka daje cały wachlarz możliwości. Dzięki swoim zaletom wykorzystywana jest do tworzenia katalogów klejonych. Te zaś stanowią świetny materiał marketingowy, dlatego cieszy się ogromną popularnością w wielu branżach biznesu, handlu i produkcji.
Miękka oprawa to najlepszy wybór dla katalogów szytych. Katalogi szyte z miękką oprawą to doskonała forma dla materiałów informacyjnych o każdym charakterze – edukacyjnym, medycznym i wielu innych. Są świetnym sposobem zaprezentowania zdjęć produktów , projektów i wizualizacji.
Comments are closed.