Oprawy twarde – przewodnik po rodzajach opraw

Podczas wydawania publikacji jednym z ostatnich etapów całego procesu, jest wybór oprawy. Mamy do wyboru różne rodzaje opraw książkowych. Każda z nich reprezentuje jakieś zalety i jakieś wady. Warto to dobrze rozważyć i dopasować rodzaj oprawy do sposobu, w jaki dana książka będzie wykorzystywana.

Rodzaj oprawy, na którą decydujemy się przy publikacji, to bardzo ważny element. Wpływa decydująco na całokształt i może jej nadać odpowiedni charakter. Zobacz też porównanie opraw książkowych.

Oprawy twarde to jedna z możliwości jakie mamy. Kiedy będzie dobry wyborem? Kiedy warto w nią zainwestować? Przekonaj się i czytaj dalej.

Twarda oprawa – z czego się składa?

Twarde oprawy książkowe są złożone w kilku części. Przednia i tylna okładzina to te elementy, które w powszechnych skojarzeniach łączymy z pojęciem okładki. Oklejka to powłoka wykonana, w zależności od koncepcji, z papieru, włókniny lub skóry. Oklejka łączy grzbiet z twardymi okładzinami. Wyklejka spaja wkład i okładzinę. Natomiast grzbiet książki łączy obie okładziny.

To co znajduje się wewnątrz oprawy, między grzbietem a okładzinami, to wkład złożony z arkuszy. One zaś mogą być łączone z użyciem specjalnego kleju lub mogą zostać zszyte.

Jeżeli szycie bloku wykonane zostało nićmi, mówimy o bloku wieloskładkowym. W ten sposób od kilku do kilkudziesięciu składek zostało złożonych na pół i umieszczonych jedna w drugiej. Jeżeli łączenie jest wykonywane klejem – nie formuje się już bloku ze składek, bowiem sklejeniu uległyby tylko zewnętrzne składki. W tym przypadku wykonuje się sklejenie zestawu kartek. Łączy się je solidnym klejem u grzbietu.

Czym wyróżnia się oprawa twarda?

Oprawa twarda to przede wszystkim solidna ochrona dla publikacji. Taki typ oprawy gwarantuje bardzo mocne łączenie. Okładka oprawy twardej może być wykonana na rozmaite sposoby. Tradycyjną formą jest okładka zadrukowana. Ale to dopiero początek możliwości. Okleiny są trwałe i estetyczne. Różnorodność dostępnych materiałów i faktur daje ogromne pole do popisu. Niektóre z oklein to doskonałe imitacje skóry lub tkanin. Do dyspozycji pozostają też uszlachetnienia, które mogą stanowić fenomenalny efekt końcowy.

Oprawa twarda szyta nićmi

Oprawa twarda szyta nićmi to najwyższa półka i najlepsza jakość. Jej przygotowanie wymaga bardziej zaawansowanej techniki wykonania, w związku z czym ten typ oprawy jest kosztowniejszy. Ale jednocześnie jest najtrwalszy. Oprawa twarda szyta nićmi to najbardziej prestiżowy gatunek oprawy. Przeznaczona jest dla publikacji, które z założenia będą używane wielokrotnie i przez długi czas.

Oprawa twarda klejona

Oprawa twarda klejona cechuje się znakomitą elegancją. To szykowne wykończenie dla każdej publikacji. Jej koszt jest niższy niż w przypadku oprawy szytej nićmi, jednak istnieją pewne minusy. Książki w twardej oprawie klejonej nie otworzymy na płasko. Ten rodzaj łączenia wymusza w pewnym stopniu tendencję do zwierania się arkuszy. To oczywiście wcale nie musi być problemem, ponieważ nie każda książka tego potrzebuje. A niższa cena może okazać się decydującym argumentem.

Twarda oprawa dla terminarzy i notesów

Oprawa twarda może mieć liczne zastosowania. Często jest wykorzystywana do produkcji materiałów biurowych i marketingowych. Niezwykle funkcjonalne notesy w twardej oprawie sprawdzają się w codziennej pracy. Twarda oprawa stanowi nieodłączny atrybut ponadczasowych i uniwersalnych terminarzy firmowych. Są one jednocześnie sprytną powierzchnią reklamową oraz praktycznym pomocnikiem w organizacji spraw biznesowych.

Komentarze są wyłączone